Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Tasr
Tenis: Top 20 žien a mužov požaduje viac peňazí na grandslamových turnajoch
Londýn 4. apríla (TASR) - Dvadsať najlepších tenistiek a tenistov svetových rebríčkov požaduje od organizátorov grandslamových turnajov Australian Open, Roland Garros, Wimbledon a US Open väčší podiel z príjmov. K tomuto kroku sa odhodlali aj napriek tomu, že v uplynulých rokoch významne vzrástli odmeny.
Tenistky a tenisti sa odvolávajú na vyššie príjmy v iných športoch. "Trochu som hovorila s inými hráčmi a myslím si, že bola dobrá myšlienka podpísať to. Som toho názoru, že v minulosti bol nespravodlivý platový pomer. Je to dobrý dôvod, aby sa hráči spojili a uistili sa, že sa s nimi zaobchádza spravodlivo," cituje agentúra DPA Američanku Emmu Navarrovú.
Ide o ďalší krok zo strany hráčov, Asociácia profesionálnych tenistov (PTPA) pred niekoľkými dňami podnikla právne kroky voči všetkým štyrom najvyšším orgánom tohto športu - Medzinárodnej tenisovej federácii (ITF), Medzinárodnej agentúry pre integritu tenisu (ITIA), Asociácii tenisových profesionálov (ATP) i Ženskej tenisovej asociácii (WTA). Hlavným cieľom organizácie, ktorú v roku 2020 založili srbský grandslamový rekordér Novak Djokovič a Kanaďan Vasek Pospisil, je podpora a ochrana tenistov. Organizáciu trápi potlačovanie konkurencieschopnosti medzi turnajmi, ktoré vraj znižuje finančné prémie, drakonický bodovací systém, neudržateľný súťažný kalendár a finančné vykorisťovanie hráčov. Riadiace tenisové orgány tiež obvinila z nerešpektovania zdravia hráčov tým, že športovcov nútia súťažiť v neskorých nočných hodinách či v extrémnych horúčavách.
du ny